Bakan Özhaseki: “Türkiye Hiçbir Zaman Çevreyi Göz Ardı Etmedi”

Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, Bursa Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının açılış törenine katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki, bir dizi programa katılmak için gittiği Bursa’da bir süre önce yapımı tamamlanan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü binasının açılışını gerçekleştirdi. Törende konuşan Bakan Özhaseki, kendisinin ve Bakanlığının çevre konusundaki hassasiyetini dile getirdi. Çevreyi korumanın önemli olduğunu ancak bunu yaparken ihtiyaç duyulan yatırımların da engellenmemesi gerektiğini söyledi. Türkiye’nin her geçen gün enerji ihtiyacının arttığını kaydeden Özhaseki, “Su zengini ya da kömür zengini bir ülke de değiliz. Tesislerin enerjiye dönüşümü konusunda o kadar çok dava açılıyor ki hayret ediyorum. Kömürü kullanacaksınız ‘çevre tahrip ediliyor’ diyorlar. Suyu kullanacağız, ‘dereler zarar görüyor’ diyorlar. Güneş ve rüzgar enerjileri yetersiz kalıyor… Özellikle rüzgar gülleri kurulacağı zaman kuş yollarının geçişini engelliyorsunuz diye dava açılıyor. Önünüzde bir seçenek var o zaman, bundan sonra hiç elektrik kullanmayın. Ya da bundan sonra dışarıdan satın alalım. Hiç yatırım yapmayalım. Onlar da canı istediklerinde versinler, istemediklerinde kessinler. Kyoto’dan başlayarak Paris de dahil tüm iklim sözleşmelerine imza atıyoruz. Dünyayı kirleten ülkeler listesinde de son sıralardayız. Bugüne kadar yatırımlarımızı çevre hassasiyetlerini gözeterek gerçekleştirdik” diye konuştu.
“ÇEVRE KONUSUNDA SON 15 YILDA BÜYÜK BİR GAYRET VAR”
Çevre hassasiyetleri konusunda Türkiye’nin son 15 yılda çağ atladığını dile getiren Bakan Özhaseki, kendisinin de belediye başkanlığı yaptığı dönemden örnekler vererek yatırımları anlattı. İstanbul’daki çevre sorunlarını da dile getiren Özhaseki, “Yıllar önce İstanbul’da çöp dağları vardı. Gece çeşmeden az akan suları kaplara doldururduk. Yani sular da akmazdı. Biriken çöp dağları patlardı. Kendi şehrimde, Kayseri’de belediye başkanı olduğumda şehrin ortasından bir pis su kanalı akardı. Arıtma tesisi yoktu. O pis suya çocuklar düşerdi. Çevre bu vaziyetteydi. Ancak son 15 yılda tüm Türkiye’de büyük bir gayret var. Katı atıklarla ilgili tesis sayımız 100’ü geçti. Arıtma tesisi sayımız 145’ten 967’ye çıktı. Her yıl 100 – 150 arıtma tesisi yapmaya da devam ediyoruz. Son 15 yılda 269 adet gemilerden atık alım tesisi yapıldı. Mavi bayraklı plaj sayısında dünyada ikinciyiz” açıklamalarında bulundu.
“TÜRKİYE ÇEVREYİ GÖZ ARDI ETMEDİ”
Türkiye’nin, Avrupa’daki hiçbir ülkenin uğraşmadığı terör örgütleriyle uğraşmak zorunda kaldığını da konuşmasında belirten Bakan Özhaseki, tüm bu mücadelelere rağmen Türkiye’nin pek çok konuyu olduğu gibi çevreyi de ihmal etmediğini kaydetti. Özhaseki, özetle şunları söyledi:
“Türkiye başındaki terör belalarıyla uğraşırken çevreyi de hiçbir zaman göz ardı etmedi. Hangi batı ülkesi bizim kadar mücadele etti terör örgütleriyle? Hangi ülke PKK gibi satılmış, vahşi, çocuk katili bir örgütle uğraşmak zorunda kaldı? Çukurlar kazıp kendilerince öz yönetim ilan ettiler. Paçavralarını bayrak diye çektiler. Hamdolsun kazdıkları çukurlara gömdük. Çok şükür orada rahatça geziyoruz. Bundan birkaç sene önce Ana Muhalefet’in lideri Yüksekova’ya gitti, oradaki teröristlerle anlaştı ve bir tane bile Türk Bayrağı olmadan miting yaptı. Biz en son Sayın Başbakanımızla gittik Yüksekova’nın her tarafı bayraklarla donatılmıştı. O bela bitti artık. Batının ekonomik olarak bizi boğma hareketi karşısında her türlü tedbirimizi alıyoruz. Yatırım üzerine yatırım yapıyoruz. Son çeyrekte bakın en hızlı büyüyen ülke Türkiye.  Sene sonunda rakamlar açıklanacak yine lider ülke biz olacağız. Hamdolsun biz çalıştıkça Allah da yardım ediyor.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir