EİSENİA FOETİDA SOLUCAN TÜRÜNÜN HAYAT DÖNGÜSÜ

Hepimiz biliyoruz ki,Kırmızı kalifonia solucanları (Eisenia Foetida) solucan gübresi üretimi ve organik bahçelerde en çok kullanılan solucan türü arasındadır. Kırmızı kalifornia solucanları veya Eisenia Foetida‘nın ilgi çekici yaşam döngüsünü keşfettiğimizde, bu inanılmaz doğanın harikalarını biraz daha öğrenelim.

Bu kurtların tüm yaşam döngüsünü kokonat oluşturma döneminden Yumurta oluşum aşamasına kadar tartışacağız. Her aşama kısaca incelenecek, böylece bir Kırmızı kalifornia solucanı veya Eisenia Foetida‘nın yaşam döngüsü hakkında daha iyi bir anlayışa sahip olacağız.

KOZA VE YUMURTLAMA DÖNEMİ

Kırmızı kalifornia solucanlarının kozaları, bir parça pirinçten çok daha küçüktür, limon benzeri şekildedir ve sarı renklitir. Kozanın kuluçka süresi yaklaşık 23 gündür. Kozalar renklerini altın sarından derin kırmızıya yavaş yavaş değiştirecektir ve 4 ila 6 embriyonik Kırmızı kalifornia solucanı içeride geliştiği için maviye çok benzer. Eisenia Foetida yumurtaları, 65-85 derece arasında bir sıcaklığa kadar çıkacaktır. Bebekler en az 3-4 hafta sonra ortaya çıkmaktadır.

ÇOCUKLUK AŞAMASI

Kırmızı kalifornia solucanları veya Eisenia Foetida yumurtlama ile çoğalmaktadır. Çocukları yaklaşık 1/2 mm den daha fazla, yaklaşık 4 insan teli kadar kalın ve henüz herhangi bir genital işareti veya klitellum yoktur. Bebekler yumurtaları çıktıktan sonra zaten organik atık yiyici olacaklardır.

OLGUNLUK DÖNEMİ

İkinci aşamada, genç kızıl kırmızı kalifornia solucanları veya Eisenia Foetida, bir yetişkine dönüşür. Çocukların yetişkin veya olgun solucan haline gelmesi 40-60 gün sürmektedir. Clitellum cinsel işaretleri geliştirir. Clitellum üreme organlarını içerir ve yalnızca kırmızı kalifornia solucanlar çoğalmaya hazır olduğunda görülebilir. Kırmızı kalifornia solucanları veya Eisenia Foetida, klitorileri turuncu renkteyken eşleşmeye hazırdırlar.

ÜREME DÖNEMLERİ

Bu, Kırmızı kalifornia  solucanlarının veya Eisenia Foetida‘nın yaşam döngüsünün en ilginç kısmıdır. Hepimiz, Eisenia Foetida‘nın bir hermafrodit olduğunu biliyoruz; bu, her solucanın hem kadın hem de erkek üreme organlarına sahip olduğu anlamına geliyor. Nasıl çiftleştiklerini merak ediyor olabilirsin? Bir Kırmızı kalifornia solucanı sadece kendiliğinden çoğalabilir mi? Cevap hayır! kırmızı kalifornia solucanı hala çiftleşmek için bir solucana ihtiyaç duymaktadır. Hava ısınırken, solucanlar cinsel olarak aktifleşirler. Solucanlar, başları farklı yönlerde işaret ederek ve spermleri değiş tokuş ederek klitorellerini birleştirerek çiftleşirler. Birleşmelerden ve solucanlar ayrıldıktan çok sonra, her solucan yumurtalarını veya kozalarını clitellum’dan salgılarlar. Bir kez bittiğinde solucanlar daraltan kozaya geri dönerler ve gübreleme gerçekleşir. Dolayısıyla, solucanlar birlikte katıldığını görürseniz, zaten bu aşamada olduklarını bileceksiniz.

KIRMIZI KALİFONİA SOLUCANI YAŞAM SÜRELERİ

Organik bahçecilikte solucan gübresinin üstün yetenekleri bir yana, Sıcaklıkların olduğu yaz aylarında Eisenia Foetida solucanları çok aktif hale gelir. Onların beslenmesi ikiye katlanır ve çok fazla gübre üretmektedir. Solucanlar yavaşlarken kış mevsiminin aksine, metabolizmaları da dahil olmak üzere soğuk havalarda kış uykusuna yatarlar. Bu solucanların nefret ettiği koşullar Asit, Salin, kuru, sıcak ve iyi aydınlatılmış ortamlardır. Yağmur yağdığı zaman, solucanlar veya Kırmızı kalifornia solucanları toprak yüzeyinde ortaya çıkma eğilimi gösterirler. Bazıları, bunun solucanların su altına alınmalarına neden olan sele suyun altında nefes alamamasına bağlı olduğuna inanıyorlar. kırmızı kalifornia solucanları tehdidi hissettiğinde, diğerlerinin savunma mekanizması olduğuna inandıkları keskin kaygan bir madde salgılarlar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir