SOLUCAN GÜBRESİNİN BİTKİ METABOLİZMASI ÜZERİNE FAYDALARI

Bitkiler ihtiyaç duydukları besinleri topraktan sağlayan canlılardır. Bu neden ile toprakta bulunan besleyici vitamin ve mineraller bitki yapısı için oldukça önemlidir.

Toprak içinde barındırdığı inorganik ve organik maddelerin varlığı neticesinde bitki için faydalı olabilmektedir. İnorganik maddelerin fazla olması toprakta inorganik maddeler ile beslenen mikroorganizmaların sayısının fazla olmasına sebebiyet vermektedir. Toprakta inorganik maddeler ile beslenen mikroorganizmaların fazla derecede olması bitkinin topraktan alması gereken maddelerde rekabet ortamı sonucunu doğurmaktadır.

Topraktaki organik ve inorganik maddeler için rekabet ortamının oluşması sonucunda bu rekabet ortamında bitki veya diğer organizmalardan herhangi birisinin karlı çıkması gerekmektedir. Bizler de topraktaki zararlıları engellemek amacı ile toprağa doping etkisi aratmak amacı ile solucan gübresini çiftçilere ve organik gıda severlere sunmaktayız.

 Solucan gübresi içerisinde bulundurduğu organik maddenin fazla olması neticesi ile bitkinin kökleriyle toprakta aldığı su ve suda çözünmüş maddelerin sayısını artırmaktadır. Bitki köklerinin yeteri kadar beslenmesi durumunda ise bitkinin güçlü beslenmiş bir gövde ve meyve yapısına ulaşması sağlanmaktadır.

Çeşitli böcekler ve zararlı mikroorganizmalar ile savaşta bitkinin savunma mekanizmasının güçlü olması gerekmektedir. Çünkü doğa sürekli bir rekabet ortamını doğurmaktadır. Canlılar sürekli olarak birbirleriyle mücadele etmek zorunda olmakla birlikte bu mücadelenin sonunda ise hayatta kalma başarısını gösteren canlılar üreyerek gelecek nesillerin yetişmesi için tohum vermektedir.

İşte bizlerde özellikle bu rekabet ortamında bitkinin zarar görmesini engellemek amacı ile bitkinin daha iyi beslenmesini sağlamak istemekteyiz. Bu yüzden içerisinde azot, fosfor, magnezyum gibi bitki yaşantısı için oldukça önemli elementleri barındıran solucan gübresinin önemini sürekli olarak anlatmaktadır.

Solucan gübresi içerdiği organik maddeler ile bitki yararlısı olmasının yanı sıra toprak dayanıklılığını artırarak doğa için yenilenebilir ve sürdürülebilir bir toprağa sahip olunmasını insanlık için sağlamaktadır. Çevresel koşullar göz önüne alındığında tarım arazileri gün geçtikçe azalmakta ve tarım ile uğraşan kesimin arazilerini kimyasallardan dolayı kaybederek şehirlere göçe zorlandıklarını görmekteyiz.

Bu durumu fark eden birçok devlet ve hükumetler doğanın tahribatının azaltılması ve toprak kaybının önlenmesi için kimyasallar tarım arazilerin kullanımını yasalarla engellemeye çalışmış ve çiftçilerin iyi tarım uygulamaları adı altında organik ve yenebilir gıda projelerinde çeşitli şartlarda destekler sağlamaktadır.

 Organik tarımın desteklenmesi doğanın korunması ve tarım arazilerinin kaybını engellemek için oldukça doğru bir yöntemdir. Bunun nedeni de organik gübreler ile desteklenen arazilerde ürün kalitesinin artması ve gıdaların insan sağlığı için zararlı olmamasıdır.

Kimyasal gübrelerin aşırı derecede kullanımı sonucunda tarım arazilerinde meydana gelen zararlardan dolayı birçok tarım arazisi yok olmakta yada ürün yetiştirilemez duruma gelmektedir. Doğada dönüşümü olmayan bu kimyasal gübrelerden dolayı da doğal denge bozulmak ile birlikte atmosfere verilen azot gazının fazlalığından dolayı da ozon tabakasında delik ortaya çıkmıştır. İnsanoğlunun kendi yaptığı ilaçlı gıdalardan dolayı insan sağlığı sürekli olarak tehdit altında bulunmakta ve doğaya verdiğimiz bu zarar sonucunda ise ilerde daha büyük çevre felaketlerine sebep olacağız.

İşte bahsettiğimiz bu nedenlerden ötürü biz solucan gübresi üreticisi olarak sizlere toprak dostu ve bitki dopingi olan solucan gübresini önermekteyiz. Solucan gübresinin bitki için yararını sizlerde tarla ve bahçelerinizde gözlerinizle görebilir ve bunun yararını çevrenize anlatabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir