SOLUCAN GÜBRESİNİN BİTKİ ÜZERİNDE UYGULANMASININ FAYDALARI

Solucan gübresi, bitki üzerinde birçok faydasının olması nedeni ile en çok tercih edilen organik gübre türlerinden birisidir. Bunun nedeni, solucan gübresinin içinde barındırdığı birçok önemli organik materyallerin bitkinin ihtiyacını karşılanmasından dolayıdır. Bizlerde izmir solucan olarak solucan gübresinin meyve ve sebzeler üzerinde ki faydalarını sizler için bu yazıda derlemek istedik.

 Solucan gübresi içinde barındırdığı azor, fosfor, magnezyum gibi elementleri, bitkinin kullanabileceği içerikte barındırmaktadır. Bazı bitkiler, bulunduğu ortam itibariyle gerekli materyalleri topraktan elde edememektedir. Bundan dolayı da bitkiler gerekli verimi verememekle birlikte çiftçiler için yüz güldürücü bir netice ortaya çıkmamaktadır. Solucan gübresi bitkiye bu elementlerin kolay sağlanmasıyla birlikte toprağa sağladığı yararla da öne çıkmaktadır. Toprakta ki besleyici özelliği artırmakla birlikte verimliliğine de etki ederek bitkinin toprağa tutunmasını kolaylaştırır ve güçlü ve çevik bir kök yapısına bitki sahip olmaktadır. Ayrıca solucan gübresi ekili dikili alanlarda ki verimliliği her sene daha da katlayarak sağlıklı ürünlerin tarlalarda yetişmesini sağlamaktadır.

 Solucan gübresi kullanım neticesi itibariyle 2 şekilde bulunmaktadır; katı ve sıvı solucan gübresi şeklinde. Katı solucan gübresi sonuçlarını uzun vadede göstermektedir, ancak sıvı solucan gübresi netice daha hızlı göstermekle birlikte örnek kullanım sonuçlarını sitemizden veya sosyal medya yoluyla arama bölmesine izmirsolucan yazarak ulaşabilirsiniz.

Solucan gübresi birçok devlet ve yerel hükümetler tarafından yıllardır desteklenmekle birlikte ülkemizde önemi son yıllarda yapılan hibe destekleriyle artmıştır. Birçok kesim tarafından kabul gören solucan gübresi kullanımı tarım arazilerin de doğru orantılı olarak artmaktadır. Ancak birçok çiftçi geleneksel yöntemlerle tarım arazilerini yetiştirdiği için kullanılan kimyasallardan dolayı tarım arazilerinin gördüğü zararlar gün geçtikçe artmaktadır. Yapılan atılımlar her ne kadar değerli olsa da insanların bilgilendirilerek kimyasalların tarım arazilerinden derhal uzaklaştırılması gerekmektedir. Kullanılan kimyasallar sadece tarım arazilerine zarar vermemektedir. Herkesin bildiği gibi gübrede bulunan amonyum nitrat bileşiği teröristler tarafından bomba yapımında kullanılmaktadır. Son yıllarda bunun farkına varan devlet kimyasal gübreleri kullananları organik gübrelere yönlendirmektedir. Bizler de gerek tarım arazilerinin yok olmasını engellemek amacı ile solucan gübresinin kullanımını arttırmalıyız ve organik gıdalar ile hem sağlığımız için hem de bitki verimliliği için solucan gübresine geçmeliyiz.

Solucan gübresinin birçok yararını bu yazımızda sizlerle paylaşmak istedik. Eğer sizlerde solucan gübresini kullanmak yetiştirmek veya bilgi edinmek isterseniz, sitemizin iletişim bölümünden bizlere ulaşabilirsiniz. Bizler izmirsolucan aile olarak sizlere solucan gübresi hakkında bilgilendirmeye devam edeceğiz. Mutlulukla ve esenlikle kalın… İZMİRSOLUCAN.COM

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir