SOLUCAN GÜBRESİNİN KALİTESİNİN SICAKLIK VE BESLENME İLE OLAN İLİŞKİSİ

Gün geçtikçe kalitesi artan solucan gübresinin kalitesinin artırılması için yapılması gereken bazı hususlar vardır. Birçok solucan gübresi üreticisinin de bu hususlara dikkat etmesi gerekmektedir.

 Solucan gübresi, birçok evsel, endüstriyel atığın değerlendirilmesi hususunda kullanılan yöntemlerden birisidir. Gerek maliyetinin az olması bakımından, gerekse kullanım kolaylığı olduğundan dolayı tercih edilen yöntemlerin başında gelmektedir.

Solucan gübresi, kırmızı kalifornia solucanı olarak da bilinen solucan türünün atıkları mide humusunda muamele etmesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. Bu solucan türü, optimal sıcaklık aralığı olarak bilinen 20 ve 30 santigrat dereceler arasında yaşamını sürdürebilmektedir.

Solucan gübresinin üretim kolaylığı ve maliyet azlığı sebebiyle tercih edildiğini sizlerle daha önceden paylaşmıştık. Peki solucan gübresi üreticilerinin gübrelerinin kalitesini artırmaları için takip etmeleri gereken yolları nasıl olmalıdır? Bugün sizlerle bu konu hakkında bazı bilgilendirmeler de bulunacağız.

Solucan gübresinde üretim kalitesinin artırılması için solucanda beslenme davranışına dikkat etmek gerekmektedir. Belki de bahsetmemiz gereken en önemli özelliklerin başında bu gelmektedir. Solucanlar birçok besleyici gıdayı tüketmektedir. Ancak bazı gıdaların kullanılması sonucunda ortaya çıkacak gübrenin kalitesi artırılabilir. Bunların başında da at ve büyükbaş hayvanların gübresi gelmektedir. Gerekli fermantasyon işlemi yapılması sonucunda büyükbaş ve at dışkısının solucan gübresi üretiminde kullanımının yararını sizler de farkına varabilirsiniz.

Bir diğer önemli gıdaların başında meyve ve sebze artıklarının solucan gübresi üretiminde solucanlar tarafından sevilerek tüketildiğini söyleyebiliriz. Evlerimiz de tükettiğimiz birçok gıdanın artıklarını bir depo, kasa veya herhangi bir kapta biriktirmemiz sonucunda onları solucanlarımıza verdiğimizde solucanların meve ve sebze artıklarını severek yediklerine sizlerde şahit olabilirsiniz.

Solucan gübresi üretiminde dikkat edilmesi gereken bir diğer koşulda sıcaklık değerlerinin uygun derecelerde tutularak solucanların yaşamsal değerlerinin korunması oldukça önemlidir. Solucanlar da tıpkı diğer canlılar gibi belirli bir sıcaklık aralığında yaşamaktadır. Sıcaklık değerlerinin çok aşırı düşmesi sonucunda yaşamsal faaliyetlerini yavaşlatırlar ve aşırı soğuklardan dolayı yada aşırı sıcakların olması sonucunda hayatlarını idame ettiremezler. Bunun için bahsettiğimiz sıcaklık aralığı olan 20 ve 30 dereceler arasında solucanlar için optimal sıcaklık aralığından bahsetmemiz daha doğru olacaktır. Solucanlar için optimal sıcaklık aralığının sağlanmasının önemi oldukça fazladır. Eğer solucanlar için sıcaklık değeri uygun olursa daha fazla beslenerek elimizde ki gübre miktarının da artmasını sağlamaktadır.

Bugün sizlerle solucan gübresinde kalitenin artırılması için gereken önemli detaylardan bahsetmek istedik. Umarız bu bahsettiğimiz bilgiler sizler için daha yararlı olacaktır. Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere esenlikle kalın. izmirsolucan.com 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir