TARIM ZARARLILARI VE KORUNMA YOLLARI

Tarım arazileri birçok sebepten dolayı kirlenmeye yatkın alanların başında gelmektedir. Bugün sizlerle bu kirlenmenin sebepleri ve kurtulma yolları hakkında bazı bilgilendirmeler yapacağız.

Ülkemiz tarım arazileri bakımından oldukça zengin alanlara sahip bir bölgededir. Birçok açıdan bakacak olursak bulunduğu konum itibariyle birçok tarım ürününü yetiştirmek mümkündür. Bunun başlıca sebebi de 4 farklı iklim tipinin bölgeye hakim olmasını söyleyebiliriz. Bu nedenle tarımsal alanlar, insanlar için uzun zamanlardan beri önemli kaynaklardan birisi halini almış ve birçok bölgede tarım bölgede yaşayan halk tarafından da geçim kaynağı olmuştur.

Peki tarımsal araziler de tehtit olarak görülen şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz ;

  • Sulama kaynağına bulaşabilecek zararlılar.
  • endüstriyel atıkların tarım arazilerine verdiği zararlar.
  • İlaçlama da kullanılan pestisit ve heptisitlerin bitkiye verdiği zararlar

Yukarıda bahsettiğimiz zararlılar şimdi sırasıyla birlikte sizlere açıklayacağız ve bu zararlılardan korunma yollarını paylaşacağız. İlk olarak bahsettiğimiz zarar sulama idi. Tarım arazilerini sulama da kullandığımız su kaynağına olası bir zararlı bulaşması durumunda hem tarım arazisi hem insan bundan zarar görecektir. Sulama da kullanılan kaynak suyunun zararlı olması durumunda bitki bu suyu alsa bile metabolizmasın da sindiremez ve sağlıklı bir meyve veya sebze vermesi mümkün olmaz. Veya sulama sonucunda bitki topraktan gerekli suyu alamaz ise kurur ve ölür.

İkinci olarak sizlerle paylaştığımız zararlarda sıra endüstriyel atıkların tarım arazilerine verdiği zararlarda. Endüstriyel atıklar; çeşitli kimyasalların ve doğanın geri dönüşüm ile yok edemeyeceği atıkların tarım arazilerine bulaşması sonucu ortaya çıkmaktadır. Bu atıklar toprağa karışması durumunda toprak içerisinde bulunan ve geri dönüşümde görevli olan ayrıştırıcılar tarafından yok edilmek istenecek ancak bu ya uzun zaman alacak veya yok edilemeyerek büyük çevresel sorunlara sebep olacaktır. Ayrıştırılamayan bu kimyasallar zamanla toprak yapısını bozacaktır ve bulunduğu alanda tarım yapılmasını büyük ölçüde engelleyecektir.

Üçüncü ve son olarak sizlerle paylaşmak istediğimiz zararlı ise kimyasalların tarım arazilerinde kullanımı sonucu ortaya çıkan pestisit ve hemipestisitlerdir. Tarım arazilerinde kullanılan kimyasallar belki de yukarıda bahsettiğimiz zararlıların en büyüklerinden birisidir. Tarım ürünlerinde kullanılan bu kimyasallar bitkinin yapısını bozmakla birlikte son ürün olan meyve ve sebzelerinde bu kimyasallarını taşıyarak insan sağlığı açısından önüne kanserojen birçok maddeyi içermektedir. Ayrıca bu kimyasal ve zararlılar he toprak yapısını bozar ve uzun vadede tarımsal arazilerin yok edilerek toprak yapısını bozmaktadır.

Son yıllarda meydana gelen yanlış tarım uygulamaları ile birçok tarım arazisi yok edilmekte veya yok olmak üzeredir. Toprağın içinde bulundurduğu besin maddeleri insan müdahalesi ile ok olarak bitkinin topraktan aldığı doğal vitamin ve mineraller yok edilmiştir. Hatta son zamanlarda medyada yer alan haberlerde Konya da meydana gelen obruk haberleri gündeme bomba gibi düştü. İşte meydana gelen bu obrukların en büyük nedenlerinden biriside insanların doğaya verdiği zararlardır.

Peki bizler tarımsal arazilerin korunması için neler yapabiliriz. Tarım arazileri bakımından oldukça zengin olan ülkemizde tarım arazilerinin korunumu oldukça önemlidir. Tarım arazilerinde kullanılan organik gübreler tarım geleceği için ve iyi tarım uygulamaları için oldukça önemlidir. Solucan gübresi gibi organik gübreler sayesinde tarım arazileri doğal besinini organik gübreden almak ile birlikte solucan gübresi içerdiği organik materyal ile toprağa hiçbir zarar vermemektedir. Toprak ihtiyaç duyduğu mineral kaynağını solucan gübresinden elde etmek ile birlikte bu sayede toprak geleceğini korumuş bulunmaktayız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir