TARIMSAL GIDA ÜRETİMİNİN ÜLKE EKONOMİSİNE KAZANDIRDIĞI YARARLAR

Tarımsal üretim ülkelerin kalkınmaların da ve ekonominin gelişmesinde ki payı oldukça büyüktür. Özellikle verimli toprak arazilerine sahip ülkeler topraklarını gerekli doğrulukta kullandıkları takdirde tarımsal gıdaların ülkeye yararı hem daha fazla olacak hemde ekonomik değeri olan gıdaların üretimiyle de ihracat yaparak bu yararı maksimum seviyelere çıkarabiliriz.

Ülkemiz tarım arazilerin bakımından zengin ülkelerden birisidir. Bu nedenle cumhuriyetin kurulduğu ilk yıllardan itibaren tarımsal kalkınmaya büyük önem verilmiş olup devlet gerekli destekleri çiftçiye sağlayarak bu alanda gerekli kalkınmayı sağlamak istemiştir. Tarımsal alanda gerekli kalkınma sağlanmak istenirken bazı nemli hususlara dikkat etmek gerekmektedir. Bu nemli hususlardan birisi toprağın doğr şekilde kullanılıp yapısının bozulmayarak sonraki yıllarda da kullanımının devam edebilmesi için gerekli gübreleme yapılarak toprak mikroflorasına zarar vermeden gelecek nesillere aktabilmek oldukça önemli bir husustur. Bir diğer önemli kaide sebze ve meyve üretiminde gdo lu tohumları kullanmak yerine hibritli tohumları tercih ederek sağlığa zararlı meyve ve sebzelerin tezgahlarda bulunmasını önlemek gerekmektedir. Bunun bizim için önemi ilk olarak sağlık açısındandır. GDO ( Genetiği Değiştirilmiş organizmalar) çeşitli meyve ve sebzelerin yapılarının değiştirilerek insan sağlığına zararlı hale getirilmesi olayıdır. Bunun sonucunda ise insan sağlığında kanser, alerji vb… gibi etkiler görülmekle birlikte ilerde önüne geçilemez bir sorun teşkil edebilmektedir. Tarımsal üretimin ülkelerde artırılmasında ki bir diğer husus da meyve ve sebzelerin bakımındadır. Hangi meyvenin ve sebzenin hangi sebzenin hangi koşullarda yetiştirildiği oldukça önemli konulardır. Yani bölge koşullarına uymuyan bir bitkiyi o koşullarda yetiştirilmesi mümkün değildir. Ayrıca bitki için gerekli ilaç tedarikinin sağlanması amacıyla tüm gerekli materyaller ve bilgiler sağlanmalıdır. Yani gelişi güzel sadece sulama yapılarak bitki yetiştiriciliği yapmak oldukça zor bir iştir. Çünkü bitkilerde diğer canlılar gibi ilgiye alakaya muhtaç olmakla birlikte onlara gösterilen ilgi ve alaka arttığı takdirde bitkinin gelişimi arttığı gözlenmiştir.

İşte yukarıda bahsedildiği gibi meyve ve sebze yetiştiriciği gerek ekonomik olarak gerekli sosyal yaşam tarzı olarak oldukça önemli bir konudur. Meyve ve sebze yetiştiriciğine gerekli önem gösterildiği taktirde de ekonomiye kattığı değer zamanla anlaşılacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir